FINSKÁ SAUNA
Vliv sauny na lidský organismus
Saunování má vliv na celou řadu tělesných orgánů, např. na kůži, na kardiovaskulární systém, na neurovegetetivní systém, na pohybový aparát, ale zejména na dýchací cesty a psychiku. Psychika - uvolňuje a odlehčuje napětí, zmenšuje úzkost a agresivitu a přitom povzbuzuje. Pravidelné saunování podporuje také schopnost k výkonu, zejména v druhém dni po saunování. Dýchací cesty - vlivem saunové lázně dochází k rychlejšímu odstraňování hlenu s nabalenými mikroby, ke zvýšení tvorby obranných látek (imunoglobinu A) přímo na sliznici, k uvolnění hladkého svalstva a tím zlepšení dechu.
Účinky saunování
Saunování je podpůrná procedura. Saunová lázeň jako fyzikální prostředek může přispět k podpoře vlastních obraných sil organismu. Ukázalo se to při sezónním výskytu onemocnění horních cest dýchacích virového původu.
Význam saunování spočívá v posílení vlastních obranných sil organismu vlivem reakcí organismu na tepelný podnět. Efekt, kterého se saunováním dětí v mnoha rodinách a mateřských školách dosáhlo, a o kterém se ví již několik desítek let i u nás, řadí saunování v tomto směru za skvělý preventivní prostředek.
Zejména u dětí respiračně oslabených a u astmatiků se projevil příznivý vliv saunování. Zkušenost o poklesu onemocnění virovými chorobami dýchacích cest, jejich lehčím průběhu a snížení počtu komplikací u dospělých, byly již před léty důvodem k zavádění pravidelného saunování do programu ochrany zdraví dětí, zejména v jeslích a mateřských školách. Vlivem každého regulérního turnusu (s 1 či 2, max. 3 běhy), dochází u dětí bezprostředně, stejně jako u dospělých k účinku protistresových hormonů, k vylučování nadbytečné kuchyňské soli a také k přeladění vegetativní nervové soustavy důležité pro zkvalitnění různých životních funkcí (chuti k jídlu, kvalitního spánku, úpravy funkčních změn činnosti srdce a cév). Z hlediska dlouhodobého účinku má největší význam vzestup hladin imunoglobinu A, který se vyskytuje na sliznici dýchacích cest a zabraňuje pronikání mikrobů, jeho hladina klesá teprve 7. den po saunování, což je také důvod k pravidelnému saunování jednou za týden.
Cena FINSKÉ sauny | 150 Kč/ osoba + 10 Kč ručník obsazení max. 8 osob/ sauna |
Nabízíme Vám zapůjčení ručníku (10 Kč/ks), županu (30 Kč/ks) a také možnost zakoupení přezůvek za 35 Kč/ks. Objednávky telefonicky nebo osobně na recepci lázní.
Věková hranice saunování
Horní věková hranice pro zahájení saunování je 60let, především pro zvyšující se riziko onemocnění cévního systému a srdce. Dolní věková hranice je posunuta k době, kdy jsou děti pro pobyt v sauně vybaveny z hlediska pohyblivosti a stability termoregulace, což zpravidla bývá okolo třetího roku.
Časové limity saunování
Pro dospělé se doporučuje rozmezí mezi 8 - 15 minutami, u dětí 3 - 8 minut. Limit pro ochlazování se udává max. 2 minuty vodou, 5 minut chladným vzduchem v klidu a 20 minut za pohybu. U dětí je signálem k opuštění chladných prostor třes a namodralé rty. Domněnka některých saunujících, že co nejdelší výdrž např. v chladné vodě bazénu vede k otužilosti, je lichá a vede spíš ke zdravotním obtížím (bolesti hlavy, u žen zánět močového měchýře). Každé působení vlhkého chladu vede k ochrnutí cév sliznice nosu a oslabení ochranné bariéry vůči průniku choroboplodných virů či bakterií.
Ženy v sauně
Ačkoliv se saunování během menses ženám nedoporučuje, radí mnozí lékaři krátce trvající prohřátí při bolestivých menses.
Sauna a muži
Důležitou součástí mužova života je i jeho sexuální aktivita. Praktické zkušenosti ukázaly, že po saunování se aktivita této stránky života zlepší. Ukázalo se, že u funkčních sexuálních poruch se pravidelným saunováním dosáhlo výrazné úpravy.
Saunování s dětmi
Dříve než své děti přivedeme do sauny měli bychom vědět vše, co se saunováním dětí souvisí, co jim může prospět a čemu se naopak vyhýbat, aby účinek sauny byl co největší. Netrpí-li dítě projevy nějakého závažného onemocnění a je-li schopno běžných životních úkonů, zejména cvičit, běhat, plavat, koupat se v horké i chladné vodě, pak se nemusíme obávat neobvyklého prostředí sauny. Takto schopné dítě se může bez obav i saunovat. Správné saunování obvykle nečiní samo o sobě zdravým dětem žádné potíže.
Typy saunování
- dráždivé (iritační) - působí výrazně povzbudivě a je vyvoláno jedním pobytem v prohřívárně s následným ochlazením. Je vhodné na ně navázat další aktivitou.
- povzbudivé (tonizační) - představuje dvojí změnu horkého a chladného prostředí. Je velmi vhodný u malých dětí.
- uvolňující (relaxační) - opakující se tři pobyty v prohřívárně s následným ochlazením. Navozuje výrazné tělesné i duševní uvolnění a před jeho započetím by měla být půlhodinka celkového uklidnění.
- únavové (inhibiční) případně vyčerpávající (exhausivní) znamená čtyř až pětinásobné opakování jednotlivých běhů. Po tomto saunování dochází k většímu útlumu a potřebě spánku, ke snížení tělesné výkonnosti a nervově-svalové pohotovosti. Bezprostředně by měl tedy následovat spánek. Tento typ saunování není vhodný po vyčerpávajícím tělesném zatížení.
- Šesteré a více opakování pobytů v horku již není vhodné, protože může vyvolat rozvrat v iontovém hospodaření vnitřního prostředí organismu a způsobit kritický stav!!
Doporučený postup při saunování ( více... )
1. Před ani přímo po saunování nekuřtel Rušíte tím blahodárný vliv lázně na svůj organismus. V šatně odložte vše, včetně šperků a hodinek. Vezměte s sebou pouze mycí potřeby a dva větší ručníky nebo osušky, prostěradlo. Pokud chcete, zapůjčte si přezúvky.
2. Ve sprše se důkladně umyjte mýdlem a osprchujte se teplou vodou. Před každým vstupem do potímy se osušte nebo alespoň setřete vodu z povrchu těla.
3. Při první návštěvě potírny si sedněte nebo lehněte na spodní pryčnu na vlastní ručník nebo prostěradlo. Doporučovaná je teplota kolem 75°C (zhruba 1 metr nad podlahou). V potímě dýchejte jen ústy! Suchý vzduch při dýchání nosem vysušuje sliznici a může způsobit bolesti hlavy.
4. Po odchodu z potírny si teplou vodou smyjte pot z celého těla.
5. Jděte se ochladit pod vědro.
6. Při pocitu chladu se vraťte do odpočívárny nebo potírny. Doporučujeme mít na nohou nazouváky, abyste si neprochladili nohy.
7. Před dalším vstupem do potímy se osušte a lehněte si na vyšší pryčnu. Teploty nad 90°C nejsou vhodné pro všechny. Vyšším teplotám je lépe vystavovat nohy než hlavu. Teplotu Vám na požádání upravíme dle vašich zvyklostí. Vlhkost vzduchu lze upravit poléváním kamenů vodou z připraveného vědra, popř. lze tuto vodu obohatit bylinnou esencí. Malé děti při normálním provozu mají ležet na spodní pryčně a prohřívají se kratší dobu.
8. Vlasy si umyjte až nyní před posledním vstupem do potímy.
9. Jděte se ochladit pod vědro.
10. V odpočívárně zůstaňte stále bez oděvu. Doplňujte tekutiny.
11. Střídání prohřáti a ochlazování obvykle opakujte třikrát. Při dalším pocení je dobré masírovat pokožku rukama, vlastním kartáčem nebo lufou.
12. Po posledním prohřátí a ochlazení se osprchujte vlažnou vodou a nepoužívejte již mýdlo.
13. Jděte se ochladit pod vědro.
14. Do odpočívárny vstupte po posledním dostatečném ochlazení, na lehátku se přikryjte a odpočívejte třeba za zvuku oblíbené hudby. Měli byste dopřát klid nejen sobě, ale i ostatním. K odpočinku můžete využít polohovací lehátka.
15. Vypocené tekutiny doplňte neslazenými minerálními vodami nebo přírodními šťávami. Doporučeno je i nealkoholické pivo. Po sauně je třeba vynechat intenzívní tělesnou námahu. Vhodné je naopak chůze pěšky k domovu. Tam je dobré ošetřit odmaštěnou pokožku vhodným krémem. Pokud následuje nerušený spánek, je skvělý pocit po saunové lázni zaručen!
INFRASAUNY
jsou dřevěné kabiny velmi podobné klasické sauně. Zásadním rozdílem je však zdroj tepla. V infrasauně jsou jím infrapanely, někdy nazývané jako infrazářiče. Pobyt v infrasauně je od klasického saunování odlišný tím, že v infrasauně dochází k ohřívání těla prostřednictvím záření, které proniká do povrchových tkání. Při interakci záření s tkáněmi vzniká jako sekundární teplo sálavé a to nahřívá infrasaunu samotnou. Proto je žádoucí infrasauny důkladně větrat. Provozní teplota infrasauny bývá mezi 45-60º C, čili daleko nižší, a doba pobytu v infrasauně je delší než v klasické sauně se saunovými kamny. Doporučuje se přibližně 25-45 min. Infrasauna nemá jiný pozitivní zdravotní účinek než sauna klasická. Léčivým faktorem je u obou saun teplo, které se liší pouze zdrojem a svou intenzitou pronikání tkáněmi.
Prokazatelné účinky infrasauny
- Podpora při čištění pleti
- Podpora při odbourání celulitidy
- Podpora při posílení krevního oběhu
- Podpora při snížování váhy
- Podpora při zmírňování bolesti např. kloubů
- Uvolnění těla
Účinky infračerveného záření na lidský organismus
Teplo z infračerveného systému má tyto účinky:
- Zvyšuje rozpínavost tkáně. Tento efekt je cenný u šlachových zátěží, u zatížení šlachových pouzder a poraněných či nefunkčních svalů.
- Sníží ztuhlost končetin. Ztuhlé klouby a vazivové tkáně se zbavují strnulosti.
- Snižuje svalové napětí. Svalové napětí se zahřátím redukuje, třebaže jeho příčina je v kloubech a v neurologických postiženích.
- Mírní se bolesti. Redukcí svalového napětí dochází k mírnění bolesti.
- Stimuluje krevní oběh. Zahřátím určitých částí těla vyvolává v ostatních částech reflexy, rozšiřuje tkáně a posiluje krevní oběh.
V jakých případech není vhodné infrasaunování
- Spálení od sluníčka
- Těsně po vydatném jídle
- Nalačno
- Při virózách
- Při zánětlivých onemocněních
- V době menstruace
- V případě otevřených ran
- Těhotné ženy
- Jedinci trpící očními chorobami
- Jedinci s jaterními a ledvinovými problémy
- Jedinci fyzicky vyčerpaní
- Jedinci psychicky vyčerpaní
Cena INFRA sauny | 150 Kč/ osoba + 10 Kč ručník obsazení max. 2 osoby/ sauna |
Pravidla saunování v infrasauně ( více... )
Saunování v infrasauně lze realizovat kdykoli během dne, vzhledem k tomu, že infrateplo působí podpůrně na lidský organismus, dodává mu energii a vitalitu. Člověk se necítí unaven jako po saunování v klasické sauně. Infrasauna umožňuje saunování kardiakům, astmatikům, alergikům, vhodná je pro malé děti i pro ty, kteří těžce snáší vysoké teploty klasických saun.
Intenzivní potící kůra 1x až 2x týdně.
Pobyt v infrakabině vcelku 25 - 45 min.
Nejdříve si tělo omyjte mýdlem a teplou vodou, čímž se zbavíte povrchových nečistot, které by Vám mohly bránit v účinném pocení a vyplavování škodlivých toxinů.
Saunujte se zásadně nazí. V plavkách není saunování vhodné, a to z důvodu, že vznikající pot, který odplavuje škodlivé toxiny z těla, nemá možnost volně stéci, ale zachytává se v textilu plavek, čímž může také dojít k alergické reakci kůže v místech, kde je právě Vaše tělo pokryté látkou. Během saunování relaxujte a vnímejte ozdravné účinky. Ticho totiž pomáhá k hlubší relaxaci organismu.
Při saunování je lépe si sednout než lehnout, neboť infračervené záření je vysíláno horizontálně a nejlepší účinky se dosahují, když je tělo rovnoměrně prohříváno všemi infračervenými zářiči.
Použít tři ručníky - na sezení, pod nohy a na stírání potu z těla.
Doplňovat tekutiny přímo při saunování. Voda zkvalitňuje celkové působení infračerveného tepelného systému a urychluje látkovou výměnu.
Při podpůrné léčbě pohybového a cévního systému je důležité neprovádět ochlazení studenou vodou, ale naopak se osprchovat vodou teplou - zamezí se smrštění tkání a maximalizuje se uvolňující efekt.
Poté se snažte vyhnout zakouřeným místnostem. Nejlepší je si odpočinou zhruba na půl hodiny a maximálně relaxovat tělo.
Ideální je kombinace s vodní nebo klasickou masáží.
Provozní řád sauny ( více... )
Odpovědnost za škodu na majetku či zdraví návštěvníka
Místy určenými k odkládání věcí jsou pouze skříňky v šatně. Každý návštěvník je odpovědný za řádné uložení svých věcí do skříňky. Za ztrátu/odcizení či poškození věcí provozovatel lázní nenese žádnou odpovědnost. Každý návštěvník je povinen řádně si hlídat své věci po celou dobu návštěvy.
Každý návštěvník je povinen se v prostorech lázní chovat ukázněně a vyvarovat se jednání ohrožujícího bezpečnost svou i třetích osob. Návštěvník bere na vědomí, že relaxační aktivity provozuje výlučně na vlastní nebezpečí a že provozovatel lázní nenese odpovědnost za škody, poranění a úrazy, které si způsobili návštěvníci sami vlastním jednáním, nedodržováním provozního řádu či neuposlechnutím pokynů zaměstnanců. Provozovatel lázní všem návštěvníkům před prováděním relaxačních aktivit doporučuje zvážit jejich vhodnost pro zdraví, příp. tuto aktivitu konzultovat s lékařem.
Děti mladší 15 let mohou do prostor lázní vstoupit pouze za doprovodu osoby starší 18 let; tato osoba je povinna dbát na bezpečnost doprovázené osoby a po celou dobu návštěvy lázní je za tuto osobu odpovědná. Za případné zranění dítěte nenese provozovatel lázní odpovědnost.
Odpovědnost za škodu na majetku provozovatele lázní
Návštěvník odpovídá za škodu na majetku lázní způsobenou svým úmyslným či nedbalostním jednáním/opomenutím a je tuto škodu povinen lázním bez zbytečného odkladu nahradit. Každá škoda na majetku či zdraví bude provozovatelem lázní řádně vyšetřena, zaprotokolována a vyčíslena. Dále bude přivolána Městská policie či Policie ČR a příp. záchranná služba. Úrazy jsou evidovány v knize úrazů, poškození majetku je evidováno v knize škod a ztráty a nálezy věcí jsou evidovány v knize ztrát a nálezů.
Zákaz vstupu do prostorů lázní platí pro tyto osoby:
Do prostorů lázní nemají přístup návštěvníci s onemocněními, kterými by mohli nakazit a poškodit další návštěvníky, tj.osoby s infekčními chorobami a záněty, hnisavými a otevřenými ranami, bacilonosiči. Dále pak osoby nacházející se v karanténě a osoby, u nichž se v domácnosti či okolí vyskytla infekce či přenosná choroba.
Ve všech prostorách lázní je přísně zakázáno
- hlučet, chovat se způsobem obtěžujícím ostatní návštěvníky
- konzumovat potraviny, kouřit s výjimkou prostor k tomu určených
- jakkoli tyto prostory znečišťovat
- plýtvat vodou a energiemi
- úmyslně ničit majetek
- zdržovat se v prostorách lázní mimo provozní dobu
- vstup se zvířaty
- provozovat komerční činnost bez předchozího písemného souhlasu provozovatele lázní
- manipulovat se zařízeními mimo oprávněné osoby (topení, elektroinstalace, saunových kamen apod.)
- křičet, běhat a obtěžovat ostatní návštěvníky nebo jakkoliv ohrožovat provoz
- praní prádla a jiných věcí